Poduzetništvo
Poduzetništvo
U smislu kategorizacije priključka na elektroenergetsku mrežu u kategoriju poduzetništvo se osim industrije i obrtnika ubrajaju javne ustanove i tijela lokalne, regionalne i državne uprave.
Kupci iz kategorije poduzetništvo mogu na raspoloživim krovni površinama proizvodnih hala, skladišta, nadstrešnica i javnih objekata izgraditi integrirane SE za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe i predaju viškova u elektroenergetsku mrežu te se tretiraju kao krajnji kupci s vlastitom proizvodnjom.
S obzirom da su u poduzetništvu raspoložive krovne površine relativno velike, na istim je moguće instaliranje SE znatno većih snaga nego u kućanstvu. Kupci kategorije poduzetništvo mogu biti priključeni na niskom naponu (NN) ili srednjem naponu (SN) što određuje uvjete u proceduru priključenja SE.
U tom smislu je postupak izgradnje integriranih SE složeniji, jer je potrebno provjeriti utjecaj SE veće snage na pogonske prilike elektroenergetske mreže, a sastoji se od slijedećih koraka:
- utvrđivanje zadovoljenja uvjeta za izgradnju SE
- procjena optimalne veličine izgradnje (snage) SE odnosno varijantnih rješenja
- odluka investitora o veličini (snazi) SE na temelju informativne ponude
- izrada glavnog projekta SE *
- potvrda glavnog projekta i izdavanje EES
- izgradnja SE
- ispitivanje i puštanje SE u pogon
Uvjeti za izgradnju SE
Investitor izgradnje integrirane SE može biti fizička ili pravna osoba u vlasništvu legalnog objekta s priključkom na distribucijsku mrežu na niskog napona (NN) ili srednjeg napona (SN).
Na mrežu NN moguće je priključiti SE maksimalne snage do 500 kW.
Za priključne snage do uključivo 50 kW postojeći kupac podnosi HEP-ODS-u zahtjev za priključenje SE čije snaga nije veća od priključne snage određene u postojećoj EES.
Ukoliko je moguće tzv. jednostavno priključenje HEP-ODS izdaje obavijest o mogućnosti priključenja s ponudom za opremanje OMM-a.
Za priključne snage veće od 50 kW potrebno je sagledati mogućnost jednostavnog priključenja ili je za priključak SE potrebno ostvariti posebne tehničke uvjete u mreži tj. složenim priključenjem koje zahtijeva izradu EOTRP-a.
Kupci priključeni na SN mrežu posjeduju vlastite transformatorske stanice (TS) 10(20)/0,4 kV te na niskonaponskoj strani u sklopu vlastitog pogona mogu priključiti SE do snage određene postojećom EES. Priključenje SE odobrava HEP-ODS potvrdom glavnog projekta SE i izdavanjem nove EES.
(shema postupka jednostavnog priključka)
Optimalna veličina izgradnje SE
Optimalna veličina izgradnje SE određuje se prema karakteristikama potrošnje. Obračunska mjerna mjesta (OMM) svih kupaca kategorije poduzetništvo opremljena su brojilom za daljinsko očitanje pa u bazi HEP-ODS-a postoje pohranjeni podaci o potrošnji za posljednjih 18 mjeseci. Ti podaci su besplatno dostupni putem interneta ukoliko kupac zatraži pristup mjerenjima na web-portal HEP-ODS-a (log-in).
Na temelju podataka o potrošnji i raspoloživoj krovnoj površini može se projektom odrediti optimalna snaga SE.
(slika – web-portal http:mjerenje.hep.hr)
Financiranje izgradnje SE
Za izgradnju integrirane SE poduzetnici se odlučuju na temelju analize troškova i koristi (cost-benefit analiza). Značajno kraćenje perioda povrata investicije može se postići kroz sufinanciranje bespovratnim sredstvima iz za to predviđenih fondova.
U cilju smanjenja emisije stakleničkih plinova Europska unija potiče putem Modernizacijskog fonda ulaganje u proizvodnju električne energije korištenjem obnovljivih izvora energije (OIE) odnosno izgradnju FN elektrana.
Poticajna sredstva dodjeljuje FZOEU putem javnih poziva za sufinanciranje korištenja OIE u zgradama javne namjene, u industrijskim sustavima, obrtničkim tvrtkama te OPG-ovima.
Glavni projekt SE
Za prijavu na javni poziv fonda za sufinanciranje izgradnje integrirane SE potreban je glavni projekt.
Glavni projekt osim tehničkog rješenja SE sadrži proračun očekivane godišnje proizvodnje električne energije odnosno ekvivalentno smanjenje emisije stakleničkih plinova
(slika – SE na krovu industrijske hale)
(slika – dijagram očekivane godišnje proizvodnje SE)
Ispitivanje i puštanje u pogon SE
S obzirom na iznos priključne snage SE snage veće od 50 kW mogu imati utjecaj na pogon distribucijske mreže pa se priključno-mjerni ormari moraju opremiti odgovarajućim zaštitnim uređajima koje je potrebno ispitati i podesiti prije puštanja SE u pogon. Također je potrebno izmjeriti utjecaj priključene SE na kvalitetu električne energije u mreži.
U tom smislu potrebno je obaviti funkcijska ispitivanja postrojenja SE na temelju operativnog plana i programa ispitivanja u pokusnom radu (OPIP) te izraditi elaborat o podešenju zaštite (EPZ).
Nakon uspješnog pokusnog rada (probnog pogona) sklapa se ugovor o korištenju mreže i SE je spremna za trajni pogon.
Pošaljite upit