Solarne farme

Solarne farme su SE izgrađene na zemlji kao samostalni objekti namijenjeni isključivo proizvodnju električne energije. Zemljište na kojem se planira gradnja solarna farme mora prema urbanističkom planu biti predviđeno za tu namjenu. Za priključak solarne farme potrebno je ishoditi energetsko odobrenje. Ako investitor nije u vlasništvu zemljišta (držano zemljište) za energetsko odobrenje provodi se javni natječaj. Bitan privitak dokumentaciji za ishođenje energetskog odobrenja je glavni projekt.  

Solarne farme se priključuju na SN mrežu 10(20 )kV odnosno 35 kV preko tzv. susretnog postrojenja. Susretno postrojenje se u pravilu smješta u sklopu solarne farme, ali se može izvesti i u sklopu postojećeg objekta HEP-ODS-a, a sadrži SN rasklopno postrojenje u kojem se nalazi OMM. Solarna farma se priključuje na SN mrežu kabelom za koji treba osigurati odgovarajuću trasu.  

Priključak solarne farme zahtijeva izradu elaborata optimalnog tehničkog rješenja priključenja (EOTRP) koji sadrži proračun utjecaja solarne farme na elektroenergetsku mrežu s razradom varijantnih rješenja mogućnosti priključenja.  

FN generator sastoji se od redova FN panela koji se montiraju na metalnu nosivu konstrukciju postavljenu na zemlji. Postavljanje nosive konstrukcije zahtijeva opsežne građevinske (zemljane) radove (betoniranje temelja, kabelska kanalizacija).  

Ovisno o instaliranoj snazi FN generator čini više stotina odnosno tisuća FN panela koji se raspoređuju u međusobno razmaknute redove da se smanji zasjenjivanje.  

Shape  

images-1.png(slika – segment nosive konstrukcije s FN panelima)  

Redovi se sastoje od više segmenata položenih tako da su FN paneli orijentirani prema jugu pod optimalnim nagibom koji određuje geografska lokacija i klimatski uvjeti.  

uvjeti.  

images.png

(slika – optimiranje FN generatora pomoću računalnog alata)  

Stručni nadzor  

  • nadzor nad izvođenjem radova  
  • sudjelovanje na tehničkom pregledu i primopredaji  

Mjerenja  

Ispitivanje elektroenergetskih instalacija niskog napona 

  • otpor izolacije  
  • otpor petlje  
  • ispitivanje zaštite od indirektnog dodira  
  • ispitivanje djelovanja RCD (FID) uređaja  

 

images-3.png  

(slika – instrument za ispitivanje instalacije i uzemljenja  

Mjerenja na uzemljivačkim sustavima  

Mjerenje otpora uzemljenja U-I metodom  

Mjerenje otpora uzemljenja velikih objekata (SN i VN rasklopna postrojenja i transformatorske stanice, vjetroagregati) obavlja se tzv. U-I metodom pri čemu se simulira jednopolni kratki spoj strujom iz NN izvora koja se zatvara kroz zemlju između ispitivanog i pomoćnog uzemljivača uzemljivač  

images-2.png 

                 (slika – oprema za uspostavu strujnog kruga U-I metode)  

Mjerenje napona dodira i napona koraka  

images-4.png  

(slika – komplet za mjerenje napona dodira)  

Pošaljite upit